Пред точно шест години на десетти април 2013 година, добив канцер на десната дојка, а на  денешен ден, 12 април беше мојот 49 роденден, кој моите двајца најмили синови со изненадување ми го прославија во болница. За моја среќа канцерот беше во прв стадиум и поминав само со 25 зрачења и пиев апчиња, поточно тамоксифен. […]

Бев сама во болница кога ми ја соопштија дијагнозата „рак на дојка“. Јас го слушнав само тоа. Во тие моменти чувствував болка, бев во шок, како да останав без ум. Ги земав резултатите и излегов од ординацијата како да немам нозе како да немам тело. Во мене како да умре се. Јас не бев со […]

Како мало девојче не се грижев за животот кој ми следи. Имав болно и чудно детство. Детство во кое другите деца ме гледаа поинаку. Следните 30 години, паѓав, станував, се сопнував и имав искушенија кои ми се наоѓаа на мојата патека и со голем труд и верба ги поминував. Имам многу неостварени желби, кои се трудам самата да […]

Мојата приказна и не е баш така кратка. Во јануари 2016-тата година се разболев од грип. Не паметам кога последен пат сум имала грип. Само се насмевнав и си помислив дека јас почесто заболувам од рак отколку од грип. Некаде во март во 1997-мата година, подолг период бев незадоволна со случувањата во мојот живот. Бев разочарана и […]

Денес, хммм денес е дождлив ден, инспиративен додека лежам покрај балконската врата и го служам дождот, секоја капка, секое шепотење

посветено на оние со кои делиме иста борба, посебно на дечињата Драги мои, не сме си пишувале еден подолг период, но во меѓувреме ми се случи еден цел живот. За жал, болеста ми се врати, а за среќа си славам сега уште еден роденден, нова трансплантација, нов живот хихихи До овој момент сум добро, фала […]

(ПОСВЕТЕНО НА МОИТЕ ДРУГАРЧИЊА, ТАМУ НЕКАДЕ, ГОРЕ) Здраво драги мои, се надевам сте ми добро, здрави, весели, насмеани во летните денови. Овој трет дел одлучив да го посветам на моите другарчиња, оние кои се таму некаде, горе. Секогаш кога ќе помислам ми се стега срцето, немам објаснување, само страв. Може ли да постои разумно објаснување […]

Драги мои, се надевам сите сте ми добро, здрави, среќни, заљубени :) Јас имам една професионална деформација, многу зборувам :) па еве ме повторно со втор дел од мојата приказна. Долга е патеката на малигните заболувања. Треба многу да се оди, многу да се издржи, многу солзи, насмевки, исчекувања… и кога само ќе помислите дека […]

ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

17 април 2019
Борка

ПОСТОИ ЛИ ВРСКА ПОМЕЃУ СТРЕСОТ И РАКОТ?

Најинтересно  и  најважно  откритие  во  истражувањето за  стресот  е  сознанието  дека  стресното  искуство,  како што  е  на  пример, ...