Здравствените проблеми кои ги вклучуваат емоциите се во постојан пораст ширум светот. Експертите бараат веројатни причини за да го објаснат овој пораст , иако сеуште многу малку е јасно зошто како општество се соочуваме со емоционални проблеми повеќе од кога и да било. Помеѓу нутриционистите, едно нешто е сигурно: на нашата исхрана во голема мера и недостасуваат клучните нутрициенси кои не снабдуваат со суровини кои се потребни за создавање на примарните мозочни хемикалии како што се допаминот и серотонинот , два хормони потребни за емоционално здравје. За многу индивидуи, додавање во исхраната на есенцијалните масни киселини и амино киселини, значи разлика од едноставно постоење, и живеење со страст, радост и среќа.
И да не заборавиме, на нашиот мозок му треба особено многу чиста и свежа вода.

Основни суплементи за подобрување на емоционалното здравје

• Омега-3 есенцијални масни киселини – лененото масло е добар извор на оваа есенцијална масна киселина, како и рибиното масло, кое обезбедува доволни количини на ДХА и ЕПА кои се две од основните Омега-3 есенцијални масни киселини за мозочно здравје, иако вашиот црн дроб треба да го конвертира маслото од лен во овие масни киселини.
• Калциум и Магнезиум – Калциумот е апсолутно неопходен за здрав нервен систем и прави чуда за намалување на емоционалните грижи, додека магнезиумот се бори против стресот.
• Витамин Б и Ц – потребни се за нормално функционирање на мозокот и нервниот систем. Очекувано, многу луѓе кои се чувствуваат под стрес се дефициентни од Б-комплекс и витамин Ц.

Стрес и спиење
• Осум или повеќе саати спиење на вечер се есенцијални за здравје и добросостојба. Телото се репарира за тоа време и создава многу важни хемикалии кои се составен дел од имуниот систем .
• Можете да ослабете и да бидете поздрави доколку спиете минимум 8 часови на вечер , отколку често да седите касно навечер и да вежбате. Всушност истражувачите од Stanford University School of Medicine неодамна открија дека регуларното слабеење при спиењето е поврзано со зголемените нивоа на грелин, хормон кој го поттикнува апетитот, и намаленото ниво на лептин, хормон кој го информира вашето тело за ситост.
• Спиејќи 8 или повеќе часови ви помага подобро да учите за време на работните часови. Далеку од тоа да се биде мрзлив, некои делови од мозокот се всушност повеќе активни за време на сонот отколку кога не спиете. Мозокот за време на спиењето ги процесира и организира информациите кои ги акумулирате во текот на денот, складирајќи ги во долговремени информации за да неможат да бидат изгубени. Доколку спиете доволно, ке откриете дека полесно може да учите повторувачки вештини.

Суплементи кои можат да го подобрат спиењето и одморот

• спиењето зависи од опуштеноста на мускулите, затоа бидете сигурни дека ги земате потребните нутрициенси кои се потребни за релаксација на вашите мускули како што се Б-комплекс, витамин Ц, магнезиум, есенцијални масни киселини, валериана, хмељ и камилица
• студиите покажуваат дека Кореанскиот и Американскиот Женшен помагаат во намалувањето на стрес хормоните, веднаш по стресните ситуации и за време на пролонгиран стрес. Женшенот, за разлика од другите билки, е поефективен кога се зема во период од неколку месеци до една година, отколку во пократки периоди.
Несоница и суплементи кои се борат против истата
Недостатокот на некои витамини, минерали, амино киселини и ензими можат да го попречат спиењето, како и недостатокот на калциум, магнезиум, фолна киселина и Б витамините.

1.Калциумот, особено во состав на храната, има смирувачки ефект врз организмот. Недостатокот на калциум во организмот доведува до немир и слабост. За возрасни, дозите од околу 600 мг течен калциум се покажале дека имаат релаксирачки ефект. Дозите се движат од 1500-2000 мг на ден, во поделени дози, после јадење и пред спиење.

2.Магнезиумот, во дози од околу 250 мг, може да помогне во заспивањето. Недостатокот на магнезиум е одговорно за нервоза која го спречува спиењето. Храна богата со магнезиум е келп, бадеми, индиски ореви и пивски квасец. Дозите се движат околу 1000 мг. дневно. Недостатокот на калциум и магнезиум може да предизвика грчеви на нозете за време на ноќта. Калциумот и магнезиумот имаат смирувачки ефекти врз мозокот. Тие се есенцијални за нормално спиење. Калциум и магнезиум земени 45 минути пред спиење имаат смирувачки ефект. Користете ги во однос 2:1, како на пример 500 мг. на калциум и 250 мг. на магнезиум.

3.Б витамините е познато дека имаат смирувачки ефект врз нервите.
Витамин Б6 суплементите од 50 до 100 мг. на ден можат да помогнат во превенцијата на несоницата. Пивскиот квасец е одличен извор на витамин Б6. Витамин Б12 е уште еден потребен суплемент за третирањето на несоницата. 25 мг на витамин Б12 , со додаток на 100 мг. на пантотенска киселина (витамин Б5) во голема мера помага при несоница. Најдобри извори на Б витамини се црниот дроб, житариците, никулците, туна, лешници, кикирики, банана и сончоглед. Инозитолот го подобрува РЕМ спиењето. Земете 100 мг на ден , пред спиење.

4.Хромот е честопати користен кај луѓето кои имаат висок крвен шеќер (дијабетичари) кој ги одржува будни навечер. Пивскиот квасец е добар извор на Хром. Доколку преферирате суплементи, дневната доза е 250 до 500 микрограми. Смирувачките билки, како што се хмељ (Humulus lupulus), валериана (Valeriana officinalis) и камилица (Matricaria chamomilla), се користат за релаксација на нервниот систем, што помага за природно, обновувачко спиење.

5.Валериана (Valeriana officinalis)

Валерианата има релаксирачки и заспивачки ефект, ги намалува спазмите, ја подобрува дигестијата и го намалува крвниот притисок. Корисна е за чести несоници и несоница пропратена со болки, грчеви, менструални болки, напнатост, анксиозност и пренадразнетост. Валерианата овозможува мирен сон без утринска поспаност или други несакани ефекти или опасност од зависност. Студиите покажаа дека валерианата има огромна корист за луѓето кои малку или неправилно спијат (особено жените), како и за луѓето кои имаат тешкотии во заспивањето. Валерианата покажува ефект споредлив со тој на бензодиазепините, како и способност да ги зголеми фазите на длабоко спиење 3 и 4. Валерианата, како и да е, не предизвикува дневна поспаност, а исто така нема никакви ефекти врз физичките перформанси, во смисла на намалување на истите. Валерианата, како и секое средство за помагање на спиењето, делува како депресант на централниот нервен систем, и не треба да се употребува секоја вечер. Најдобро е ако се зема околу 45 минути пред спиење.

6.Хмељ (Humulus lupulus)

Хмељот е релаксирачка, смирувачка билка која предизвикува спиење, а има и антисептички својства. Добар е за генерална несоница, особено асоцирана со напнатост и анксиозност, или немир, проблеми со дигестијата или главоболки. Хмељот не треба да се зема доколку имате депресија, како и првите три месеци од бременоста.

7.Камилица (Chamaemelum nobile)

Камилицата е смирувачка билка, ја подобрува дигестијата, ги отстранува грчевите и болките, а исто така делува како антисептик и помага во заздравувањето на раните. Исто така добра е за анксиозност и воспаление.