420g конзервиран или варен наут
1 големо зрело авокадо
2 лажици сок од лимон
½ шолја суви брусници
6 парчиња леб
Малку свежа рукола
Сол и бибер
Изгмечете го конзервираниот или варен наут, па потоа додајте го авокадото и мешајте додека не добиете густа паста. Додајте ги брусниците, сокот од лимон, сол и бибер по вкус и добро измешајте. Потпечете го лебот и намачкајте со смесата. Наредете неколку ливчиња рукола и покријте со второ парче леб.